בין מדינת ירושלים למדינת תל אביב

הבוקר הוכרז, כמעט באופן רשמי, המירוץ הבא לראשות הממשלה בין ניר ברקת לרון חולדאי. הנימוק לתקיפה הארטילרית מהבירה, הוא מכתבו של חולדאי אמש שבו עקץ את ברקת על קבלת 300 מיליון שקלים מהמדינה מכוח חוק ירושלים, "שאותם ודאי היה ניתן להעביר לאחינו בעיריות חלשות שלא שפר עליהם גורלם ואינם נהנים ממענקים אלו". ההערה הסרקסטית מתייחסת לתקצוב הדיפרנציאלי שהציע האוצר (צדק חלוקתי) שבו תומך ראש עיריית ירושלים, זה שמכונה "עוול חלוקתי" על ידי עמיתו מהעיר ללא פסקה.

צהוב, כמו ברקת לחולדאי, פופוליסטי כמו השימוש בביטוי 'מדינת ת

צהוב, כמו ברקת לחולדאי, פופוליסטי כמו השימוש בביטוי 'מדינת ת"א', עם תחילת המירוץ לראשות מדינת ישראל

בלי לזלזל בוויכוח העקרוני בין שתי גישות כלכליות-חברתיות, מדובר כאן בראש ובראשונה בצחצוח חרבות פוליטי. יעיד על כך העיתוי: למחרת האיגרת ששלח חולדאי לחברי מפלגת העבודה ובה מתח ביקורת חריפה על הנהגת מפלגת העבודה. חולדאי שרשמית עדיין מתלבט אם לרוץ, ביקש מחבריו שלא לדחות את ההצבעה על ראשות המפלגה, להשיב לה את שמה המקורי "העבודה" ולהציג סדר יום חלופי – של התנעת התהליך המדיני. במקביל, הולכים ומתרבים הדיווחים על הכנת השטח מצדו לקראת התמודדות אפשרית בליכוד. מלשכתו של ברקת המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, מקפידים להכחיש.

ברקת על חולדאי: "אין לו מקום ברמה הארצית". מתוך "בוקר טוב ישראל", גל"צ

כמה חבל שהשיח הפומבי בין מי שמכינים את השטח להתמודדות אפשרית (אם וכאשר) הוא הרבה יותר פופוליסטי מעקרוני. ראש העירייה והפוליטיקאי הכיר עשיר בישראל, תוקף את עמיתו חולדאי: "מי שמסמן את עצמו כאנטי חברתי, אין לו מקום בהנהגת המדינה". פחות מחצי דקה מתחילת הריאיון בגל"צ, שלף ראש העירייה מהבירה את הביטוי "מדינת תל אביב". לא הממשלה אחראית על חלוקת התקציבים בין מרכז ופריפריה, אלא העיריה שמנהלת תקציב מאוזן ומצליחה להעניק רמת שירות גבוהה.

תלאביב, "Tlvgenel018" מאת Ori~ דרך ויקישיתוף

קיימים עוד ישובים בישראל בעלי שונות בהרכב האוכלוסיה, בדפוסי הצבעתם הפוליטית, במצבם הכלכלי-חברתי, מדוע איש אינו מדביק להן את הכינוי "מדינה"? השימוש בביטוי הזה מעיד בעיקר על נקודת המוצא של הדובר ועל כוונותיו. תל אביב היא המטרופולין הגדול בישראל, בירת התרבות והבילויים, שכמו מטרופולינים דומים בעולם – שונה מאוד מכל הערים האחרות במדינה. ניו יורק היא התפוח הגדול, אחת ויחידה בארצות הברית ובעולם, הדבר אינו מעיב על וושינגטון הבירה, נהפוך הוא. האג היא בירת הולנד, אבל אין חולק על כך שאמסטרדם מיוחדת וגם שונה ממנה, ואפשר להמשיך – קנברה וסידני, ברזיליה וריו, אנקרה ואיסטנבול, ז'נבה וברן.

הבא בתור שמדבר אתכם על מדינת תל אביב, בדקו על איזה תפקיד הוא מתמודד, זו בדרך כלל סיבה טובה לנסות לחדד פערים ולהעיר שדים.

מחשבה אחת על “בין מדינת ירושלים למדינת תל אביב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s