עזבו את הסעיף, בנו חומת מגן מהפוליטיזציה

הדבר הכי טוב שקרה לשידור הציבורי, הוא החטוטרת שהדביק ח"כ ישראל אייכלר לתיקון לחוק, בלהט ובחופזה מאחורי הדלתות הסגורות של חדר הוועדה המיוחדת. שלא בטובתו וכנראה גם לא בידיעתו, מילא אייכלר את תפקיד הילד שצועק "המלך הוא עירום!". מי שהיה בעבר חבר בפאנל התוכנית "פוליטיקה" בערוץ הראשון, בסך הכל חשף בקול רם וברור, את המאוויים הכמוסים של רבים מחבריו ובהם מנסחי התיקון לחוק: יש להגביר את שליטת הממשלה בשידור הציבורי.
פתיחת פיות סלקטיבית
השר אופיר אקוניס מדגיש שהוא בעד פתיחת פיות, אבל מביע את תמיכתו המלאה בסעיף ההשתקה בחוק. הוא הגיע למפגש עם עובדי רשות השידור כדי להזדהות ולהקשיב, ואז הגיש לוועדה תיקון לחוק שכולל סעיף פיטורין דרקוני עוד לפני הסגירה ומכנה אותם "כפויי טובה". הוא יוצא נגד הטענה שפוליטיקאים מנסים להשפיע על השידור הציבורי ובאותה עת מגדיר בריאיון ברדיו מי יכול להתבטא בחופשיות (אריה גולן ויהורם גאון למשל) ומי לא (קרן נויבך, "שלא הזמינה אותי לתוכניתה ארבע שנים").

קרן נויבך

קרן נויבך

העיתונאים איימו בבג"ץ וסעיף ההשתקה יתוקן
בעקבות הודעת אגודת העיתונאים ת"א כי היא נערכת להגיש עתירה לבג"ץ בנושא, התברר כי היועמ"ש יהודה ויינשטיין בוחן את חוקיות סעיף ההשתקה. זמן קצר אחר כך, ובעקבות המחאה הנרחבת בכל כלי התקשורת, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "מאמין שכללי אתיקה עיתונאיים אינם צריכים להיקבע בחקיקה ראשית והחליט להביא לתיקון הסעיף".
שידור ציבורי, תיקון 3
שנה מאז אושר, יתוקן חוק השידור הציבורי בפעם השלישית, זה מעיד יותר מכל על הדרך העקלקלה שבה נסגרת רשות השידור ומוקם התאגיד החדש. בדרך לתיקון סימן שלוש, השאלה החשובה היא – כיצד יתוקן הרושם שמישהו מבין האוחזים בהגה, החליט להיכנס באין כניסה, רק משום שהוא קובע את החוקים כאן. באחד המסמכים שעד עתה איש לא מצא לנכון לתקן, נכתב כי מדינת ישראל "תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל".
התיקון החשוב: מינוי המועצה הציבורית
כחלק מהתיקון, טוב יעשה ראש הממשלה אם יקיים את מחוייבותו בחוק ויפעל על מנת למנות את המועצה הציבורית שתפקח על הקמת התאגיד הציבורי החדש. לא רק משום שכך קובע החוק, אלא מפני שזהו חיץ חשוב בין הפוליטיקה לשידור הציבורי, ובמדינה דמוקרטית השידור הציבורי שייך לציבור ולא לשר זה או אחר. המודל הבריטי שהשר אקוניס מרבה לשבחו מקדש בקיצוניות את ההבחנה הזאת, ומכפיף את ה-BBC למועצה הציבורית, לא לממשלה.
בקרוב אצלנו?

BBC

מטה BBC, לונדון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s