הילד שטלטל את אירופה (ואותנו?)

כמעט מדי יום אנו מדווחים בחדשות על מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה, שוב ושוב מתלבטים ביחס לתמונות שראוי להביא אל המסך. הילד בן השלוש שהפך השבוע לסמלם של הפליטים מסוריה נקבר היום בעיר הולדתו קובני, אחד מתוך אלפיים פליטים סוריים שטבעו בים התיכון כשניסו להימלט לאירופה. יותר מארבעה מיליון אזרחים סוריים הפכו לפליטים בארבע שנות מלחמת האזרחים במדינה.

התמונה הזאת, של איילאן כורדי, ילד קטן שרוע מת על החוף לאחר שנפלט מן הים הצליחה לערער מעט את אדישותם של מנהיגי אירופה. גם אנחנו התלבטנו בשאלה האם נכון לחשוף את תמונתו של הילד המת, דבר שאנחנו נמנעים מלעשות בדרך כלל. הקריקטוריסט מישל קישקה היטיב לתאר בקריקטורה הקשה שצייר את הזווית הצינית של תיעוד התמונה הזאת והמקום שניתן לה באמצעי התקשורת ברחבי העולם.

איילאן כורדי. צייר: מישל קישקה

איילאן כורדי. צייר: מישל קישקה

הסיבה המרכזית בעיניי לפרסם תמונה כזאת, היא המשקל הסגולי הנוסף שלה שמאפשר להעלות על סדר היום טרגדיה מתמשכת שלא זוכה לתשומת הלב הציבורית הראויה. איילאן כורדי הקטן אילץ את כולנו להתעמת עם מספרי המוות מסוריה: 15,000 ילדים נהרגו במלחמת האזרחים בסוריה, מתוך 230,618 קורבנות.

היום (שישי) ממש בשעה שהתקיימה הלווייתו של איילאן כורדי בסוריה, עזבו אלף פליטים סוריים אחרים את תחנת הרכבת בבודפסט, צועדים בהמוניהם, כשהם נושאים את ילדיהם, 175 ק"מ לעבר הגבול האוסטרי בחיפוש אחר עיר מקלט. עד הבוקר היו חלק ממחנה הפליטים המאולתר ובו 2000 אזרחים סוריים נמלטים שהתבצרו בתחנת הרכבת קלטי, לאחר שההונגרים סירבו לאפשר להם לעלות על הרכבות. קודם לכן, כשהתירו לפליטים לעלות לרכבות, ניסו להכריח אותם לרדת במחנה פליטים מאולתר. ניסיונם של ההונגרים להגביל את תנועת הפליטים מגבול סרביה באמצעות גדרות תיל לא צלח.

הכתבה של איתמר מאירי במבט, ערוץ 1

אירופה תצטרך לקלוט להערכת האו"ם לא פחות מ-200 אלף פליטים סוריים בזמן הקרוב. מי שהעדיף להעלם מהטרגדיה האנושית הזאת שמתרחשת בסוריה כבר ארבע שנים, פוגש אותה כעת כשהיא מתדפקת על דלתותיו ביאוש.
בעיניים ישראליות התמונה מסובכת עוד יותר: פליטים באירופה מבקשים לעלות לרכבות לגרמניה, אין יהודי שיכול לצפות בזה באדישות. מנגד, את סוריה אנחנו מכירים כגבול חם, ארץ עקובה מדם ומלחמה שמאיימת בכל רגע לפרוץ הלאה לשטחנו. לכל אלה יש להוסיף את ההתמודדות המורכבת של מדינת ישראל עם מבקשי המקלט האפריקניים, מסתננים או פליטים, תלוי כמובן בנקודת המבט של הדובר. העובדה שישראל מתחמקת מלבחון את בקשותיהם הרבות להכרה כפליטים, מעצימה את הבעיה שמתגלגלת שוב ושוב בין המגרש הפוליטי, המשפטי והאזרחי.

ים של פליטים. צייר: מישל קישקה

ים של פליטים. צייר: מישל קישקה

הבלוג של מישל קישקה

2 מחשבות על “הילד שטלטל את אירופה (ואותנו?)

  1. פינגבק: הפליטים ואנחנו | שולחן עורך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s