חוק השידור הציבורי (תיקון): הלילה נקברה רשות השידור

בתאריך 3.9.2015 בשלוש ושלושים לפנות בוקר, נקברה רשות השידור.
בתום דיון דל במיוחד במשתתפים, באישון ליל, אישרה הכנסת את התיקון לחוק השידור הציבורי ברוב של 25 מול 18 חברים.


הנימוק המרכזי לחקיקת התיקון היה הארכת תוקף חוק השידור הציבורי שחוקק בחיפזון בקיץ 2014. המועד המקורי 31.3.2015 שימש רק כמועד לביטול האגרה ע"י השרים ארדן ולפיד, כשלמעשה היתה ההנחיה מנוגדת לחוק באותה עת. מעבר למועד הנקוב, אושרה ההארכה המרבית במסגרת החוק עד לתאריך 31.9.2015, אך גם זה כידוע לא הספיק. המועד החדש שנקבע בתיקון ליום תחילת השידור של התאגיד החדש וסגירת רשות השידור הוא 31.3.2016. בישיבת הוועדה המיוחדת לתיקון החוק הזכירה היועצת המשפטית לוועדה עו"ד אתי בנדלר כי גם המנכ"ל הזמני, מר אלדד קובלנץ, הביע ספק אם יוכל לעמוד ביעד הזמן הזה.

הפיקוח על התאגיד הציבורי
מאז ועד היום לא מונתה המועצה שאמורה היתה להניח את התשתית הניהולית לתאגיד החדש. ועדה בראשות השופט בדימוס, עזרא קמא, הגישה לראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא גם שר התקשורת, את מומלציה למועצה אך הוא נמנע מאישור הרשימה. מנכ"ל משרד התקשורת התנה במהלך דיוני הוועדה המיוחדת בכנסת את מינוי המועצה באישור התיקון לחוק. עם זאת, היועצת המשפטית של המשרד מיהרה להסביר כי למרות שרשימת המועמדים כבר הוגשה, מדובר בהליך ממושך.

ומה יש בתיקון בנוסף להארכת התוקף המתחייבת?
סעיף 95 לתיקון עוסק רובו ככולו בהענקת סמכויות נרחבות למנכ"ל הזמני של תאגיד השידור הציבורי תוך ניתוק התלות שלו במועצה הציבורית המפקחת. כך למשל יוכל המנכ"ל הזמני לקבל לעבודה עד 400 עובדים, ועדת איתור מיוחדת בראשות המנכ"ל הזמני (בהשתתפות השופט קמא וסמנכ"ל הכספים) תבחר את מנהלי החטיבות, בהם מנהל חטיבת החדשות והוא שייגייס את העיתונאים לתאגיד השידור הציבורי החדש.

בלי סיקור ביקורתי ובלי דעה אישית
מתוך 22 הסתייגויות לחוק השידור הציבורי, רק אחת מהקואליציה, זו של ח"כ ישראל אייכלר, התקבלה: "בשידורי הרשות יש להימנע מחד צדדיות, ממשפט קדום, מהבעת דעה אישית, ממתן ציונים והדבקת תגים, מהעלמת עובדות או מהטעמתן באורח סלקטיבי שלא לפי ערכן החדשותי".
*זהו מעשה חריג של הכנסת כללי אתיקה בתוך החוק, בניגוד למקובל בעיתונות, ברפואה ובעולם המשפט.
*רוב הקביעות המצויינות בסעיף הנ"ל הן סובייקטיביות ונשאלת השאלה כמובן – מי יקבע מתי הן נעשות שלא לפי "ערכן החדשותי"?
*המטרה האמיתית של האמור, היא להעניק לממשלה שוט חוקי למיון עיתונאים על פי דעותיהם ולסירוס כל ניסיון מקצועי לסיקור עיתונאי ביקורתי, כפי שנדרש גם בחוק השידור הציבורי.

חנק מתוכנן של השידור הציבורי
סעיף 101 לתיקון מבטל את האגרה רטרואקטיבית החל מינואר 2015.
סעיף 113 היה אמור להבטיח מימון שוטף לשידור הציבורי עד לסגירת רשות השידור (ניהול פירוק) מקופת המדינה: "נציגי משרד האוצר לא יסרבו לבקשה לפי סעיף קטן זה, אם סירובם יגרור פגיעה בשידורים, כפי שהיה נהוג בשנתיים שקדמו ליום הפרסום", כך בחוק המקורי. בא התיקון לחוק ומגדיר: "לעניין זה לא יראו את צמצום מספר העובדים עצמו כפגיעה בשידורים". כלומר – ניתן לפטר עובדים, ללא הגבלה, גם אם הדבר יפגע בשידורים. סעיף נוסף מתנה את העברת המימון ע"י האוצר בפינוי מתחם שרונה עד לתאריך 1.12.2015.

פיטורי עובדים בהיקף בלתי מוגבל, לפני מועד הסגירה
סעיף 106 מניח את התשתית לפיטורי התייעלות וצמצום בהיקף בלתי מוגבל, זהו היפוך של הסעיף המקורי שמתיר פיטורין של עובד, למעט בנימוק של התייעלות: "ובלבד שהמפרק לא יפטר עובדים כאמצעי לצמצום מספר העובדים או להתייעלות של הרשות".

שבירת רצף השידור הציבורי
יצויין כי החוק המקורי הגדיר ממילא פרישה נרחבת בהתאם לסיכום שנחתם עם נציגות העובדים ולבסוף פיטורי כל העובדים ביום תחילת השידורים של התאגיד החדש, שהוא גם יום סגירת רשות השידור. התיקון מאפשר למעשה פיטורים נרחבים עוד לפני הסגירה, תוך שהוא מביא בחשבון פגיעה בשידור הציבורי ואי לכך – סכנה אמיתית להפרת העיקרון המרכזי בחקיקת החוק: שמירת רצף של השידור הציבורי בין רשות השידור לתאגיד השידור הציבורי החדש.

קישור לנוסח תיקון החוק שאושר הלילה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת:
https://drive.google.com/file/d/0B3oYClQWuvheWmpOVGtSQ0hGYmZjN0VkdWoyOWRrQ3k1dzhZ/view?usp=sharing

מחשבה אחת על “חוק השידור הציבורי (תיקון): הלילה נקברה רשות השידור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s