מה נסגר?!

בעת האחרונה, כאשר אני נתקל בבעיה, אני מייד מתחיל לבדוק איזה גוף צריך לסגור כדי לפתור אותה. איני יודע כיצד זה קרה לי.
על מנת למיין את הבעיות הבסיסיות שלנו כאזרחים במדינת ישראל, בחרתי לאמץ חלוקה מוכרת לחמישה תחומים – חמש המ"מים של זאב ז'בוטינסקי.

Zeev_Jabotinsky

מעון – המדינה לא מצליחה להפוך את הדיור, קורת הגג, צורך קיומי וזכות בסיסית לאפשרי עבור רוב אזרחיה הצעירים. מאז מחאת האוהלים, הדרישה האזרחית הזאת נשמעת בקול ברור אך נענית בחוסר אונים ממשלתי. גם חוק הדיור הציבורי שנועד להבטיח מענה לנזקקים – כשל. ברור שצריך לסגור ולפתוח, השאלה היא רק – את מה?

מורה (חינוך) – ישראל דורגה במקום ה-39 מתוך 79 מדינות, בתסקיר שערך ארגון ה-OECD לבחינת רמת בתי הספר ברחבי העולם. תלמידי ישראל דורגו במקום ה-40 מתוך 64 המדינות המפותחות במתמטיקה, מתחת לממוצע ה-oecd (פיז"ה 2012).
גם מבחינת ההוצאה הלאומית על חינוך, ישראל נמצאת בתחתית דירוג המדינות המפותחות. החוק קובע שהחינוך יהיה חינם, אבל חלקם של ההורים מתוך ההוצאה הלאומית לחינוך זינק לשיא – 24 מיליארד שקל, כך למעשה מממנים ההורים שליש מההוצאה הלאומית על חינוך. (למ"ס 2013). מה נסגר?!

מרפא – הרפואה הציבורית בישראל קורסת: ממחקר שנערך במשרד הבריאות עולה כי מספר הניתוחים הלא דחופים שמבוצעים בבתי חולים פרטיים עלה באופן ניכר בשנים 2013-2007. עשרים שנה לחוק בריאות ממלכתי, ההוצאה הלאומית על ביטוחי בריאות פרטיים גדלה פי 5, כלומר – האזרחים קונים בכסף רב את זכותם למרפא. ומה על מי שאינו יכול להרשות לעצמו ביטוחים פרטיים? אולי פשוט נסגור את כל בתי החולים הממשלתיים ונפתח קליניקות פרטיות במקום?

מלבוש – מאז המחאה החברתית של שנת 2011, מבטיחה הממשלה לטפל ביוקר המחייה. בשנים האחרונות זינק הפער בין יוקר המחיה בישראל לממוצע במדינות המפותחות (oecd) ב-34 אחוזים. מחקר של הכנסת קובע כי רמת המחירים בישראל גבוהה ב-13.5 אחוז מהרמה הצפויה (ביחס לתוצר לנפש).
הכלכלה הישראלית רשמה ברבעון האחרון שיא שלילי כאשר הצמיחה הגיעה קרוב מאי פעם לאפס (כאשר קצב הצמיחה נמוך אפילו מזה של יוון). נסגור את משרדי האוצר והכלכלה? אולי נפתח לצדם עוד משרד ליוקר המחייה?

מזון – רבע מילדי ישראל רעבים ללחם!
למרות מפעל ההזנה בבתי הספר, אמי מורה ומחנכת וותיקה מספרת לי שוב כיצד היא נערכת לספק גם השנה, בסיוע תורמים, ציוד לבית הספר וארוחות לתלמידים עולים שמגיעים מבית שבו המקרר ריק, דרך קבע.
שוב מנקר בי הצורך לסגור משהו.

אם לא הצלחנו לטפל בבעיות הבסיסיות הללו, אולי פשוט נסגור את מי שמבשר על כך לאזרחים? לא נסגור חלילה את הפה לעיתונאים, רק נדאג שיתמקדו במה שצריך. לאזרחים מגיע שידור ציבורי שישמח אותם ושלא ישלמו בעבורו (לפחות שלא יידעו שהם משלמים).
נסגור את השידור הציבורי ונפתח שידור ישראלי טוב שמעלה את המורל ומשפר את תחושת שביעות הרצון והגאווה הישראלית.
משהו כמו "האח הגדול", רק מציאותי יותר וזול.
סגרנו?!

hqdefault

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s